Príprava grafiky na rezanie

Často sa nás pýtate aký formát obrázku potrebujete keď chcete z neho vyrobiť vyrezávanú samolepku, presne o tomuto sa budeme venovať v tomto článku. Formátov obrázkov existuje veľa no vieme ich zatriediť do dvoch skupín :

 • bitmapové (rastrové) – jpg , bmp , gif , png , tiff , pcx a ďalšie iné
 • vektorové (krivkové) – eps , ps , ai , cdr , pdf , svg , zmf

Vyrezávané samolepky sa robia z vektorových obrázkov ak by ste chceli samolepku z bitmapového obrázku musíte si ten obrázok prekresliť do vektoru (do kriviek). Túto možnosť zvoľte až vtedy keď sa vám nepodarilo nikde nájsť už hotový nakreslený vo vektore. Na internete sa dá nájsť veľa stránok ktoré vám umožnia si stiahnuť vektory aj zdarma. Stačí použiť vyhľadávač z frázou napr. FREE VECTOR , alebo z konkrétnym názvom hľadaného motívu napr. VECTOR WOMAN ak hľadáte logo nejakej značky vo vektoroch použite niektorú z množstva vector logo knižníc ako napr. BRANDSOFTHEWORLD ak obrázok nájsť neviete alebo máte vlastný nový nápad musíte si ho nakresliť vo vektorovom programe ako napr.: Corel Draw alebo Adobe Illustrator – nakreslenú grafiku nám potom posielajte vo vektorových súboroch najlepšie cdr, pdf alebo eps POZOR ! – Často sa stáva, že nám pošlete bitmapový obrázok len vložený do vektorového programu a uložíte ho vo formáte .cdr avšak to neznamená že ste to poslali v krivkách ! Ako na to ? Aký je vlastne v tom rozdiel ? O tom sa dočítate v nasledujúcich riadkoch. Otvorte si napr. Corel draw a pomocou nástroja LUPA si zväčšte zobrazenie niektoreho detailu na 10 000 % uvidíte že pri bitmapoch budete vidiet pixely a vo vektorovej grafike budete vždy vidieť hladké krivky bez pixelov, a prečo je to tak ? lebo každá krivka obrázku je zapísaná matematicky a preto je možné z takéhoto obrázka rezať na rezacom plotri.

bitmap verzus vektor

návody ako grafiku pripraviť

na obrázku vidíte rozdiel bitmap vľavo a vector vpravo

Ako prekresliť bitmap na vector ? – Sú dve možnosti buď ho automaticky prekreslí program alebo to urobíte ručne. Automatika funguje dobre iba v tých prípadoch keď máte podklad (bitmap) v dobrej kvalite potom dokáže softvér dosť presne prekresľovať a prípadné detaily upravíte ručne.

Postup automatického prekreslenia je nasledovný :

 1. otvoríte si v Corel Draw nový projekt
 2. importujete si bitmap – fotku,obrázok alebo scan
 3. kliknete pravou myšou na importovaný obrázok a zvoľte TRACE resp. TRASOVANIE
 4. výsledok prekreslenia uvidíte onedlho podľa zložitosti a výkonu PC
 5. zmenou nastavenia trasovania môžete dosiahnuť rôzne výsledky
 6. v prípade potreby detaily dokončite ručne
 7. hotový vektor uložte vo formáte CDR alebo PDF

Postup ručného prekreslenia je nasledovný :

 1. otvoríte si v Corel Draw nový projekt
 2. importujete si bitmap – fotku, obrázok alebo scan
 3. zvoľte zobrazenie DRÔTENÝ MODEL resp WIREFRAME
 4. nástrojom ručný režim obkresľujete daný obrázok podľa potreby
 5. hotový vektor uložte vo formáte CDR alebo PDF

Ako si zhotoviť vlastný nápis ?
alebo ako pripraviť grafiku aby sme takýto nápis pridali do e-shopu ?

Často máte túto požiadavku tak sa jej poďme venovať v tomto odstavci. Otvoríme si nový projekt vo vektorovom programe (corel draw) a pomocou nástroja TEXT napíšeme požadovaný text nastavíme akým fontom má byť písaný, program vám ponúka z tých
ktoré máte nainštalované v počítači. Ak sa vám výber zdá malý treba navštívit niektorú webovú databázu fontov a niektorý si vybrať, ztiahnuť a nainštalovať do svojho PC. Potom vám program dovolí ten váš nápis aj v tom fonte ktorý ste si našli na nete. Ak náhodou font nemá diakritiku môžete si mäkčene dokresliť ručne. Následne keď ste z nápisom spokojný je ho treba previesť do kriviek a následne uložiť vo vektoroch napr. *.cdr alebo *.pdf vektorový súbor nám pošlete a mi vám ten váš nápis vyrobíme. Na základe dohody cez email.Odporúčame vám www.dafont.com  fontovú databázu aj z toho dôvodu že ihneď vidíte ako bude
vyrezať váš nápis vo vybranom fonte a väčšina písiem je zdarma.